8 AK Partili vekilin 'konuşmama yemini': 5 yıl boyunca söz almadılar
Meclis Genel Kurulu’nda 5 yıl boyunca 8 milletvekilinin hiç söz almadığı ve bunların tamamının da AK Partili olduğu ortaya çıktı.
DUVAR - TBMM’nin 27’nci dönem milletvekilleri beş yıllık görev süresini tamamladı ve 14 Mayıs seçimlerinde yeni milletvekilleri belirlenecek. TBMM Genel Kurulu’nda 5 yıl boyunca 8 milletvekilinin hiç söz almadığı ve bunların tamamının da AK Partili olduğu ortaya çıktı. AK Partili 11 milletvekili ise seçildiklerinde ant içmek için geldikleri kürsüyü, daha sonra sadece birer kez kullandılar. İYİ Parti'de bir milletvekili, MHP'de ise iki milletvekili de yemin dışında sadece bir kez kürsüye çıkıp Genel Kurul’a hitap etti.
ANKA Haber Ajansı’nın, 18 Haziran 2018 seçimlerinde oluşan 27’nci Dönem TBMM’sinde Genel Kurulu kürsüsünü hiç kullanmayanlara yönelik yaptığı çalışmaya göre; 5 yıl boyunca 8 milletvekili yemin dışında kürsüye hiç çıkmadı ve konuşmadı.
Hiç söz almayan ve bir kez söz alan toplam 19 AK Parti milletvekilinden 16’sı yeni dönemde milletvekili adayı olmadı ya da yeniden aday gösterilmedi. Yeniden aday gösterilenler arasında Yıldırım Tuğrul Türkeş, Erkan Kandemir ve Murat Baybatur yer aldı.
Ant içme töreni hariç hiç söz almayan AK Partili milletvekilleri şöyle:
AK Parti Genel Sekreteri ve Ankara Milletvekili Fatih Şahin