Baba-kız tarihi köprüyü temizledi
Rize'de köyünü ailesiyle ziyaret eden Serdar Abay, kızı ile birlikte ot sardığı için artık görünmeyen tarihi köprüyü temizledi.
DUVAR - Rize'de Hemşin’e bağlı Akyamaç köyüne ailesiyle tatile gelen 4 çocuk babası ressam Serdar Abay, yıllar içinde ot, sarmaşık ve yosunla kaplanıp, ormanın içinde atıl kalan yaklaşık 150 yıllık taş kemer köprüyü temizlemeye karar verdi. Gözle görünmeyecek halde olan köprü temizliği için kolları sıvayan Abay’a, ortaokul öğrencisi kızı Behice Betül Abay da yardım etti.
DHA'nın haberine göre ellerine aldıkları fırça, kürek ve kazmayla temizlik yapan baba kız, köprüyü ot ve sarmaşıklardan arındırırken, temizlik anlarını da cep telefonu kamerasıyla hızlandırılmış olarak kaydetti. Serdar Abay’ın ‘Dokundukça güzelleşiyor’ notuyla sosyal medyadan paylaştığı görüntü özellikle doğaseverler tarafından ilgiyle izlendi.
İnsanların böyle duyarlılıklara hasret kaldığını söyleyen Serdar Abay, "150 yıl önce çok güzel yapmışlar. Zaman içinde araba yolu yapılınca köprünün devamında kalan patika yolla üstünü orman sarmış. Biz buradan gelip geçerken içimiz acıyordu. Bu sene fırsat bulduk. Elimizden bu geldi. Atıl kaldıktan sonra üzerini saran sarmaşıklar taş aralarına girerek taşları oynatmış. Biz o köklerden kurtarmaya çalıştık. Her ne kadar o sarmaşıklar güzel bir görüntü veriyor gibi olsa da masum dursa da aslında köprüye zarar veren şeylerdi.
Burada video kaydına başladık, temizliğe başladık. Hızlı bir video oldu, sonra bunu paylaştık. Çok güzel tepkiler, çok güzel yorumlar aldık. Gerçekten insanların bu tip duyarlılığa hasret kaldığını düşünüyorum. Biz çok büyük bir iş yapmadık. Eminim o insanların birçoğu burada bizim yerimizde olsa aynı şeyi yapardı. Biz çok ekstrem bir şey yapmadık ama galiba örneği fazla olmadığı için çok dikkat çekti" dedi.