Barış Manço'nun duvar resmi Belçika'da: 'Buradan geçen herkes şarkılarını tanıyacak'
Belçika'nın Liege kentinde Barış Manço'nun anısına yapılan duvar resminin açılışı yapıldı.
DUVAR - Belçika'nın Liege kentinin bağlı olduğu Valonya-Brüksel Federasyonu (Fransız Toplumu Hükümeti) ile Liege Belediyesi'nin girişimleriyle, kentteki bir binanın cephesine ressam Giuseppe Barillaro'nun elinde gitarıyla çizdiği Barış Manço resminin açılışı yapıldı.
Açılışa Fransız Toplumu Hükümeti Başkan Yardımcısı Frederic Daerden, Liege Belediyesi Başkan Yardımcısı Mehmet Aydoğmuş, Türkiye'nin Brüksel Başkonsolosu Umut Deniz'in yanı sıra, Manço'nun aile üyeleri ve çok sayıda seveni katıldı.
'BARIŞ HALA YAŞIYOR'
Sanatçının kız kardeşi İnci Manço, "Çok gururluyum. Ama buruk bir gurur. Keşke Barış da olsaydı" dedi. Manço, "Görüyorum ki Barış hala yaşıyor. Hala çalışmaya devam ediyor. Okullarda çocuklar hala onun şarkılarını söylüyor" diye konuştu.
İnci Manço, Belçika'da böyle bir girişimin olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Barış, burada yaşarken ara ara geliyordum. Çocukları elimde doğdu. 20 senedir gelmemişim. Ailemizin yarısı burada" ifadelerini kullandı.
'BURADAN GEÇEN HERKES BARIŞ'I TANIYACAK'
Barış Manço'nun eşi Lale Manço da "Çok heyecan verici bir şey olduğunu düşünüyorum. Türk bir sanatçı için belki de ilk defa böyle bir şey yapılıyor. Biz Barış adına gururluyuz. Böylece ölümsüzleşiyor. Buradan geçen herkes Türk'ü, Barış'ı, şarkılarını tanıyacak" diye konuştu.
Lale Manço, Türkiye'de de benzer eserlerin yapılmasının sevindirici olacağını belirterek, "Türkiye'de de ismi birçok yere verildi. Ölümünden bu yana onun adının geçmediği hiçbir il yoktur. Ama böyle anıtsal şeylerin olmasının da çok güzel olacağını düşünüyorum" dedi.