Caretta carettaların yumurtlama dönemi başladı
İztuzu Plajı'nda, sezonun ilk yuvası tespit edildi. DEKAMER'den Yakup Kaska, "İlk yıllarda 200-250 civarında olan yuva sayımız 750'nin üzerine çıktı" dedi.
DUVAR - Avrupa'nın en iyi kumsalları arasında gösterilen Muğla'nın Ortaca ilçesindeki İztuzu Plajı, nesli tükenmekte olan caretta caretta türü deniz kaplumbağalarına ev sahipliği yapıyor. Plajda, carettaların çiftleşme ve yuvalama alanlarındaki artış sürüyor.
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen 'koruma-kullanma dengesi' projesi çerçevesinde, deniz kaplumbağalarının izlenme çalışmaları DEKAMER tarafından yürütülürken, İztuzu'nda sezonun ilk yuvası da tespit edildi.
DEKAMER Başkanı ve Proje Yürütücüsü Prof. Dr. Yakup Kaska, deniz suyunun ısınmasıyla deniz kaplumbağalarının çiftleşmek için İztuzu Plajı'na gelmeye başladığını belirterek, "Kaplumbağalar 50-60 santimetre derinliğe yaklaşık 70 ila 100 kadar yumurtayı bırakıp gidiyor" dedi.
Kaska şöyle devam etti: "2 ay sonra ise buradan çıkan yavrular tekrar denize dönüyor. İztuzu, 35 yıldır sürekli korunan bir alan olduğu için ilk yıllarda 200- 250 civarında olan yuva sayımız son yıllarda 700'ün üzerine çıktı.