Geçmişi gölgede saklı bir mekan: Kurtuluş Rum İlkokulu
Sema Kahraman Vurucu, 2003 yılına kadar toplam 116 yıl eğitim veren Kurtuluş Rum İlkokulu'nun en üst katındaki müdür odasında “Tatavla’dan Kurtuluş’a Bir Semtin Değişen Yüzü” sergisini açtı.
DUVAR - Belgesel fotoğrafçı Sema Kahraman Vurucu, 'Geçmişi Gölgede Saklı Bir Mekân' isimli projesinde, Tatavla’da 1887 yılında Merkez Erkek Mektebi olarak açılan ve 2003 yılına kadar toplam 116 yıl eğitim veren Kurtuluş Rum İlkokulu’nu fotoğrafladı.
Sema Kahraman Vurucu, projenin hazırlık sürecinin 2022 yılında Rum İlkokulu’nda düzenlenen Mahalla Festivali’ne dayandığını dile getirdi. Vurucu, festivalin Türk sanatçı grubunda yer aldığını, okulun en üst katındaki müdür odasında “Tatavla’dan Kurtuluş’a Bir Semtin Değişen Yüzü” sergisini açtığını söyledi.
Vurucu, yaşadığı semt Kurtuluş’un yıllar içinde yaşadığı dönüşümle bambaşka bir görünüme büründüğünü vurgularken, semtte geçmişin izlerini bugüne taşıyan birkaç mekandan birinin tarihi Rum İlkokulu olduğunu ifade etti.
'DİNLEMEK İSTEYENLERE HEPSİ BİR HİKAYE ANLATIYOR'
Vurucu, "Bellek mekanları artık hafızalarda kalan bir yaşamın izlerini barındırıyor. Dinlemek isteyenlere hepsi bir hikaye anlatıyor" dedi.