Gündüz toz, gece karanlık: Sokakları mahalleliler aydınlatıyor
100’ü aşkın ailenin yaşadığı Antakya'daki Kışlasaray Mahallesi’ne giden yollarda aynı anda yıkım çalışması var. Gündüz tozdan gece de karanlıktan şikayetçi olan mahalleli, aydınlatmayı kendi yapıyor.
Burcu Özkaya Günaydın
HATAY - Hatay’ın Antakya ilçesine bağlı Kışlasaray Mahallesi’ne giden dört sokakta da ayı anda bina yıkma ve moloz taşıma faaliyeti başladı. Halihazırda 100’ü aşkın ailenin yaşadığı Kışlasaray’ın sokak lambalarına elektrik verilmiyor, mahallede internet de çalışmıyor.
Hava kararınca ve sabah erken saatlerde evden çıkan mahalliler, karanlık nedeniyle tedirgin olduklarını söylüyor. Bazı mahalleliler de sokağı aydınlatmak için binalarına taktıkları projektörleri kullanıyor.
‘TEK İSTEDİĞİMİZ TEMİZ BİR YOL VE SOKAK LAMBASI’
Antakya ilçesine bağlı Kışlasaray Mahallesi Antakya’nın en eski ve köklü mahallelerinden. Her kimlik ve inançtan insanın yaşadığı mahalle, depremde ağır hasar aldı. Mahallede şu an 100’ü aşkın aile yaşıyor. Son iki haftadır yıkımların yoğunlaştığı mahallenin tüm girişlerinde yıkım çalışması var.
Tozdan balkonda, dışarıda oturamadıklarını, mahalleye temiz bir yoldan giremediklerini, çocukların okula giderken iş makinelerinin arasından geçtiklerini aktaran mahalleli, yetkililere durumu bildirseler de çözüm bulamadıklarını söylüyor.
Bir mahalleli, “Her şeye rağmen Antakya’da kaldık. Şu şartlarda yaşamaya çalışıyoruz. Tek isteğimiz temiz bir yol, sokakta yürürken önümüzü görmek için bir sokak lambası” diye konuşuyor.