İstanbul’da hangi ilçelerde denize girilebilir: Sarıyer ve Beykoz'a kötü haber
İstanbul’da bayram tatili ve havaların ısınmasıyla birlikte günübirlik tatil imkânı sunan plajlarda yaz sezonu başladı. Sarıyer ve Beykoz'da birçok plaj denize girmek için uygun değil.
DUVAR - İstanbul'da; Kadıköy, Adalar, Beykoz ve Şile olmak üzere Anadolu Yakası’nda birçok plaj bulunuyor. Peki İstanbul’un denizi yüzmek için uygun mu? Bunu, Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Yüzme Genel Müdürlüğü’nün Yüzme Suyu Takip Sistemi’nden öğrenmek mümkün.
Milliyet'ten Gülden Çoktan'ın; Halk Sağlığı Yüzme Genel Müdürlüğü’nün yaptığı deniz suyu analizlerinden yola çıkarak hazırladığı haberine göre, Kadıköy ve Adalar’da deniz suyunun “iyi” sınıfında yer aldığı ve yüzmek için uygun olduğu belirtildi. Halk Sağlığı Yüzme Genel Müdürlüğü’nün 15 gün aralıkla yayınladığı deniz suyu analiz sonuçlarına göre İstanbul’un en temiz deniz suyuna sahip yerleri Silivri, Arnavutköy ve Çatalca’da.
Silivri’deki uygun yerler
Silivri’de ise su temizliği mükemmel olan plajlar ise şöyle: - Çanta Albayraklar-Kınalı mevki önü
*Uyumkent sitesi önü
*Semizkum Basınkent 4 site önü
*Semizkum çadır ve kamp yeri
*Altınorak sitesi önü, Silivri kumluk mevkii
İstanbul’da temiz deniz suyuna sahip ilçelerin başında Adalar geliyor. Burgazada ve Sedef Adası’nda denizi yüzmek için mükemmel plajlar bulunuyor. Sekiz plajı olan Büyükada’da da analiz sonuçlarına göre yüzmek için mükemmel deniz suyuna sahip olan plajlar şunlar: