Naci Görür Esenyurt için 6 madde sıraladı: Depremi minimum kayıpla atlatırız
‘Depreme Dirençli Kent Esenyurt’ programında konuşan Prof. Dr. Naci Görür, “Esenyurt’u deprem dirençli kent yapmam mümkün ama sadece Esenyurt Belediyesi ile olmaz. Hükümet ve İBB de olmalı” dedi.
DUVAR - Esenyurt’u depreme hazırlamak ve deprem anında yapılacak çalışmaları belirlemek amacıyla Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt tarafından düzenlenen 'Depreme Dirençli Kent Esenyurt' programının ikinci toplantısı yapıldı.
Bozkurt, göreve geldiği günden bu yana ilçede doğal afetlere hazırlık noktasında yapılan çalışmalarla ilgili bir sunum gerçekleştirirken, Prof. Dr. Naci Görür ise Marmara’da beklenen depremin Esenyurt’a olası etkilerini anlattı.
'MARMARA KIYISINDAKİ İLÇELER CİDDİ ŞEKİLDE ETKİLENİR'
ANKA'nın haberine göre, Marmara Bölgesi’nin önemli bir tehdit altında olduğunu vurgulayan Görür, “Bu deprem olursa Marmara kıyısında olan ilçeleri ciddi şekilde etkiler. O yüzden halk olarak bilinçli olmalıyız. Siyasilerden deprem dirençli kent çalışmaları yapmalarını istemeliyiz. Esenyurt’u depreme dirençli kent haline getirmek için Esenyurtlular olarak imar ve iskâna, yönetmeliklere uygun olmayan hiçbir şeyi kabul etmemeliyiz. Sizlerden ricamız bize yardımcı olun. Ailenizin can güvenliği için bu çalışmada belediyeye destek olun” diye konuştu.
'MARİFET DEĞİL CEHALETTİR'
Binaların zemine göre yapılması gerektiğini belirten Görür, şöyle konuştu:
“Siz neyin üzerinde oturduğunuzu bilmeden kendinizi güvende hissedemezsiniz. Sadece bir temel atıp, bina yapıp içerisine girmekle ben bu binayı sağlam yaptım demekle olmaz, zemine göre binayı hesaplamadan olmaz. Bizim ülkemizde müteahhitlerin çoğu bilimden, zemin teknolojisinden uzak. Böyle bir kafayla güvenli binalar yapamayız. Bina zeminin gerektirdiği mühendisliklere göre yapılmışsa depreme rağmen ayakta durabilir. Esenyurt’ta inşaat işiyle uğraşanların bunu bilmesi lazım. Bilimi bilmeyen insanlar müteahhitlik yapmamalı. Parası olan 'ben burada bunu yaptım' demesi marifet değil, cehalettir. Can güvenliği her şeyin üzerindedir ama bu konuyu konuşmuyoruz, sahip çıkmıyoruz.”