'Norveç-Somali' sözü Tolga Çevik'e ve Haluk Bilginer’in değil
" 'Neden Norveç değiliz’ demek yerine ‘iyi ki Somali değiliz’ dediğimiz için gelişemiyoruz" sözünün 2018'de söylendiği ortaya çıktı.
DUVAR - Uzun bir süredir sosyal medyada paylaşılan gönderilerde, “‘Neden Norveç değiliz’ demek yerine ‘iyi ki Somali değiliz’ dediğimiz için gelişemiyoruz. İyiyi örnek alacağımıza, kötüden ibret alıp vicdanımızı rahatlatıyoruz. İşte bizi bu arabesk zihniyet tüketti..." sözünün hem Haluk Bilginer’e hem de Tolga Çevik’e ait olduğu iddia edildi.
Teyit.org'un incelemesine göre söz ilk olarak 5 Haziran 2018’de bir Twitter kullanıcısı tarafından paylaştı. Hesap askıya alındığından 30 Mart 2022 itibariyle kullanıcıya ulaşılamıyor.
Norveç ve Somali hakkındaki ifadeyi ilk olarak paylaşan kullanıcı, iddialarda yer alan cümlenin devamında sözlerine devam ediyor: 'Neden Norveç değiliz' demek yerine 'iyi ki Somali değiliz' dediğimiz için gelişemiyoruz. İyiyi örnek alacağımıza, kötüden ibret alıp vicdanımızı rahatlatıyoruz. İşte bizi bu arabesk zihniyet tüketti...”
Sonraki bölümlerde Araplara yönelik ırkçı ifadeler de yer alıyor.
Haluk Bilginer ya da Tolga Çevik, sözün kendilerine ait olmadığına dair sosyal medyaları üzerinden bir açıklama yapmadı. Ancak Haluk Bilginer’in kurucuları arasında yer aldığı Oyun Atölyesi, sözün Bilginer’e ait olmadığını söyledi. Benzer şekilde Tolga Çevik’in menajeri de sözün Tolga Çevik ile bir ilgisi olmadığını ifade etti. (Kaynak)