SAMER araştırdı: Kürtler anadilinde eğitim istiyor
Sosyo Politik Saha Araştırmaları Merkezi araştırmasına göre, çocuklarının anadilinde eğitim görmesini isteyenlerin oranı yüzde 86,7.
DUVAR - Sosyo Politik Saha Araştırmaları Merkezi (SAMER) 27 Ekim-3 Kasım 2023 tarihleri arasında Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde, anadilin kullanımı ile anadiline ilişkin talep ve eğilimleri ölçmek amacıyla bir saha araştırması gerçekleştirdi.
Bölgede yer alan 15 kent merkezinde, yüzde 2 hata payı yüzde 95 güven aralığı gözetilerek gerçekleşen çalışmanın örneklemi için TÜİK’in 2022 yılı nüfus verileri kullanıldı. Yüz yüze 2 bin 443 kişi ile hanelerde yapılan çalışmada tesadüfi dağılım kullanıldı. Çalışma Diyarbakır, Mardin, Şanlıurfa, Van, Batman, Siirt, Şırnak, Hakkari, Ağrı, Muş, Bingöl, Bitlis, Kars, Dersim ve Iğdır kentlerini kapsadı.
"Kendinizi etnik kimlik olarak nasıl tanımlarsınız?” sorusu yöneltilen araştırma grubunun yüzde 85,2’si kendini Kürt, yüzde 9’u Türk, yüzde 4,3’ü Arap, yüzde 0,2’si Ermeni, yüzde 0,2’si ise Süryani olarak tanımladı.
Buna karşı hane içinde çoğunlukla hangi dili kullandıklarına dair soruya şu yanıtlar verildiği görüldü:
Yüzde 60,8 Kürtçe
Yüzde 26,2 Türkçe
Yüzde 9 hem Türkçe hem Kürtçe,
Yüzde 2,9 Arapça
Yüzde 0,9’u Azerice
Yüzde 0,2’si Süryanice
Yüzde 0,1’i Ermenice
"Hane içinde çoğunlukla hangi dili kullanıyorsunuz?" sorusuna verilen yanıtlara göre, Kürtçeyi 54 yaş ve üstünün konuştuğu, 18-32 yaş grubunun da az bir farkla 54 yaş grubunu takip ettiği, Türkçeyi en çok 33-40 yaş grubunun konuştuğu görüldü. Hane aylık geliri yükseldikçe Kürtçe kullanımının da azaldığı, Türkçe kullanımının arttığı tespit edildi.
KÜRTLER ANADİLİNDE EĞİTİM İSTİYOR
Çalışma kapsamında sorulan “Çocuklarınızın anadilinizde eğitim görmesini ister misiniz?” sorusuna görüşmecilerin yüzde 86,7’si 'evet', yüzde 9’u 'anadilinde eğitim görüyor', yüzde 4,2’si 'hayır' yanıtını verdi. Hane aylık geliri düştükçe çocuklarının anadilinde eğitim görmesini isteyenlerin oranının da arttığı görüldü.