'Terleyen robot' finalde
Ağrı'da lise öğrencisi Muhammed Aydemir, danışman öğretmeni Gökçehan Bulut ile geliştirdiği 'terleyen robot' projesi ile Türkiye finallerine kaldı.
DUVAR - Ağrı'da lise 9’uncu sınıf öğrencisi Muhammed Aydemir, danışman öğretmeni Gökçehan Bulut ile yapay zekaya sahip robotların ısınan dış yüzeylerinin, bir insan gibi terleyerek soğumalarını sağlayacak proje geliştirdi.
DHA'nın haberine göre, ‘İnsansı Robotların Vücut Isı Yönetiminde Terleme Olayının Fotovoltaik Piller ile Sağlanması’ adı verilen proje ile Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TUBİTAK) tarafından Van'da düzenlenen TÜBİTAK 2204- A Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması bölge finalinde 1'inci olan, Necip Fazıl Kısakürek Anadolu İmam Hatip Lisesi 9'uncu sınıf öğrencisi Muhammed Aydemir, Ağrı ve bölgeyi 5-9 Haziran tarihleri arasında yapılacak olan Türkiye finallerinde temsil etmeye hak kazandı.
Muhammed Aydemir'n danışman öğretmeni Gökçehan Bulut, bu alanda şu ana kadar yapılan çalışmaların, hep robotların iç yapıdaki sistemin soğutulmasına yönelik olduğunu belirtti. Dış yüzeydeki sıcaklık artışının iç mekanizmanın çalışmasını olumsuz etkilediğini vurgulayan Bulut, buna karşı önlem alma düşüncesi ile öğrencisinin geliştirdiği sistem dışında yapılan herhangi bir çalışma olmadığını ifade etti. Öğrencisinin, insanın soğutma sistemi olan terleme olayını örnek alarak yaptığı projenin, gelecekte her yerde insanlığın hizmetine sunulacak olan yapay zekaya sahip insansı robotların, dış tasarımına yönelik bir çalışma olduğunu ve robotların ısınan dış yüzeylerinin, bir insan gibi terleyerek soğuyabileceğini ifade eden Bulut, robotların bunu yaparken de temiz enerji kaynaklarından güneş pillerinden faydalanacağını belirtti.
Aydemir, "Projem, TÜBİTAK 2204 -A Liseler arası Van Bölge Finali'nde fizik alanında birinci oldu. Ankara'da yapılacak olan finalde 20 proje yarışacak ve orada da birinci olacağıma inanıyorum. Tek hayalim yurt dışında eğitim almak. Fizik dersinde öğretmenimiz bizlere popüler bilim hakkında güncel bilgiler veriyordu. Bunlardan birisi de insansı robotlardı. Bu dersten sonra robotlarla ilgili videolar izlerken bir şey dikkatimi çekti. Robotlar çalıştığında, mekanizmalarının açıkça ortada olduğunu ve sürekli olarak iç mekanizma üzerinde çalışılmış olduğunu fark ettim. Bu robotlar dışarıda insan içine girdiklerinde iç mekanizması görünecek şekilde dolaşmayacak. Mutlaka bu robotlara bir kap ve bir deri takılarak iç mekanizmaları koruma altına alınacaktır. Bu şekilde dışarı çıkan robotlar, güneşten gelen bir ışığa sürekli maruz kalacaklar. Böyle olduğu zaman da kap, kontrolsüz bir şekilde ısınacak. Bu da iç mekanizmayı olumsuz etkileyecektir. Biz de bu sorunu doğal bir yöntem olan insanın terleme olayını bu robotlara uygulamak istedik. Bu şekilde projemizi geliştirdik. Bu sistem robotlara entegre edildiği zaman robotlar, ısınma sorunundan kurtulacak ve uzun süreli çalışabilecek. Ayrıca gelecekte, bu robotlar iyiden iyiye hayatımıza girecek ve bence insanlarla robotlar arasında pek bir fark kalmayacak. Robotlar insansı özelliklere biraz daha yaklaşacak. İş hayatında bu robotlar, neredeyse insanların yaptığı bütün işleri yapabilecek. Örneğin yaşanacak savaşlarda can kaybını önlemek için bu robotlar kullanılacak. İnşaat işlerinde bu robotlar kullanılacak" diye konuştu.