Türkiye'de bir ayda 55 kişi boğularak öldü
Ülke genelinde, 1 Haziran-1 Temmuz tarihleri arasında 55 kişi boğularak vefat etti. En çok ölüm 11 kişi ile 29 Haziran'da gerçekleşti.
DUVAR - Türkiye'de, 1 Haziran-1 Temmuz tarihleri arasında hava sıcaklığının yükselmesiyle serinlemek için deniz, göl, gölet ve sulama kanallarına giren ya da kazalar nedeniyle su kaynaklarına düşen 55 kişi yaşamını yitirdi.
Anadolu Ajansı'nın haberlerinden yapılan derlemeye göre, Denizlere kıyısı olan şehirlerin yanı sıra göl, gölet ve sulama kanallarının fazla olduğu illerde boğulmaların daha yoğun yaşandığı gözlenirken, en çok boğulma vakası 29 Haziran'da gerçekleşti. Konya, Antep ve Diyarbakır'da 2'şer, Kırıkkale'de 3, Urfa ve Mersin'de birer olmak üzere 11 kişi 29 Haziran'da boğularak hayatını kaybetti.
Ülke genelinde 1 Temmuz'da 8, 30 Haziran'da 8, 17 Haziran'da 4, 28, 26 ve 18 Haziran'da 3'er, 25 ve 13 Haziran'da 2'şer, 1, 2, 5, 6, 8, 12, 15, 20, 21, 23 ve 27 Haziran'da ise birer kişi yaşamını yitirdi.
Bitlis AFAD Müdürü Erdal Tunçtan, AA muhabirine, havaların ısınmasıyla insanların deniz, baraj, gölet ve sulama kanallarına girerek serinlemek istediğini söyledi. Özellikle baraj ve sulama kanallarına serinlemek amacıyla giren vatandaşların boğulmayla karşı karşıya kaldığını anlatan Tunçtan, "Vatandaşlarımız serinlemek amacıyla ilimizde Van Gölü'nü, barajları ve sulama kanallarını tercih ediyor ama dikkat edilmesi gereken kurallar var. Yasak ve tehlikeli sulara, barajlara, göletlere ve sulama kanallarına kesinlikle girilmemesi gerekmektedir. Yüzme bilmeyenlerin yanında yüzme bilen ebeveynlerinin olması şart. Bu konuda anne ve babalarımıza büyük görev düşüyor" dedi.
Arkadaşlarıyla serinlemek için suya girenlerin şakalaşmaması gerektiğinin altını çizen Tunçtan, "İnsanlar suda arkadaşlarıyla şakalaşırken boğulmasına sebep olabilmektedir. Yüzme bilmeyenlerin kendi başına suya girmemesi gerekir. İyi bir yüzücü olsa da suda ayağına kramp girebilir, akıntıya kapılabilir. Suda çırpınan birini görenler hemen 112 Acil Sağlık ekiplerine haber vermeli. İnsanların hayatını tehlikeye sokmadan sudaki kişiye halat, ip veya sırık uzatarak yardımda bulunabilir. Yüzme bilmeyenler paniğe kapılıyor. Paniğe kapılan insanlarımız suda çırpındıkça farkında olmadan batıyor. Suyun debisi bir metre de olsa paniğe kapılan vatandaşlarımız yüzme bilmiyorsa, o panikle kıyıdan uzaklaşarak boğulabiliyor. Yüzme bilmiyorsanız suya girmeyin, girseniz bile kıyıda kalın ve mutlaka yanınızda büyüğünüz olsun" diye konuştu.