Türkiye'nin 'iş garantili' ilk sanal ve artırılmış gerçeklik bölümü açılıyor
İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa'da açılan 'Sanal ve Artırılmış Gerçeklik Ön Lisans Programı' bu yıl ilk öğrencilerini alacak.
DUVAR - Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) yayımlanan Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'nda, Türkiye'de ilk kez ön lisans düzeyinde öğrenci kabulü yapacak bölümler arasında İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa'da (İÜC) açılan 'Sanal ve Artırılmış Gerçeklik Ön Lisans Programı' da yer aldı
Örgün eğitim verilecek programa alınacak 25 öğrenci, ÖSYM tarafından yapılan YKS Temel Yeterlilik Testi (TYT) puan türünde tercihleri doğrultusunda yerleştirilecek. Bölüme yatay geçiş ve uluslararası öğrenci kabulü de yapılabilecek.
Program Başkanı Öğretim Görevlisi Emrah Dikbıyık, Türkiye'de bir ilke öncülük yapmanın heyecanını yaşadıklarını ifade etti.
Sanal gerçeklik teknolojilerinin güncel ve heyecan verici gelişmelere sebep olan araştırma alanlarının başında geldiğini belirten Dikbıyık, "Ülkemizde de yine birçok proje ve araştırma, destek alanında öncelikli alanlar grubunda yer alıyor. Geleceğin meslekleriyle alakalı yapılan çalışmalarda birçok listede yer aldığını, bu teknolojiler için uygulama geliştiricilerin aranan elemanlar olacağını şimdiden görüyoruz" dedi.
Dikbıyık, sanal ve artırılmış gerçeklik konusunda gerek donanım gerek yazılımla alakalı bilgileri verecek eğitimin yanı sıra uygulama ve geliştirmede önemli olan bilgisayar bilimi, yazılım geliştirme, programlama, tasarım, üç boyutlu modelleme ile kullanıcı deneyimli tasarım gibi bu alana yönelik derinlemesine eğitim müfredatına sahip olduklarını kaydetti.
"Sanal ve artırılmış gerçeklik", "karma gerçeklik", "genişletilmiş gerçeklik" kavramlarıyla ele alınan sektörde ilgili uygulama geliştirenlere ihtiyacın her geçen gün arttığına dikkati çeken Dikbıyık, "Bizler de Türkiye'de bir ilk olarak, öncelikle sanal ve artırılmış gerçeklikle alakalı uygulama geliştirecek, sektörlere istihdam sağlayacak mezunlar vereceğiz. Bunun dışında öğrencilerimiz burada alacakları eğitimle birlikte yazılım geliştirici, web programcısı, mobil uygulama geliştiricisi, oyun geliştiricisi, arayüz tasarımcısı, modellemeci gibi farklı sektörlerde de istihdam olanaklarına sahip olacaklar" diye konuştu.