Van Gölü’nün kıyısında, yeşilin ve mavinin buluştuğu şehir: Edremit
Tarih, doğa, yaşam, yeşil ve mavi… Zamanın yavaş aktığı Van Gölü’nün incisi Edremit’te bir gün, her gün gibi güzel başlıyor.
VAN - Sonbaharın kahverengi, sarı ve yeşil tonları Van’ın Edremit ilçesinde keyfine doyumsuz manzaralar sunuyor. Van Gölü kıyısında bulunan ilçe, kış aylarının yaklaşması ile birlikte son güneşli günlerini yaşıyor. Sıcak ve temiz havayı fırsat bilenler, mavinin ve yeşilin bütünleştiği bu sakin ilçede kendilerini buluyor.
‘Edremit Van’a bakar, içinde Şamran akar. Öyle bir yar sevmişem, her gelen ona bakar’ dizeleri ile bilinen Edremit; Kız Kalesi, Edremit Kilisesi ve Şamran Kanalı gibi birçok tarihi yapıya ev sahipliği yaptığı gibi, doğanın sunduğu birçok güzelliği de barındırıyor. Bu yönüyle Edremit, gerek Van’ın farklı ilçelerinde yaşayan insanlar için gerekse bölge illerinden Van’a gelenler için cezbedici oluyor.
Türkiye’de Edremit isminde iki ilçe olduğu için sık sık Balıkesir’in Edremit ilçesi ile karıştırılan Van’ın Edremit ilçesi, tarihte birçok farklı isimle anıldı. Bazı kaynaklarda M.Ö. 1443 yılında ‘Pidasus’ ismi ile kurulduğu belirtilirken, bazı kaynaklarda ise ilçenin ismi doğrudan ‘Adramytteion’ olarak geçiyor. Farklı kaynaklarda ise ilçenin isminin Luwi dilinden geldiği ve ‘Adra Vadisi’ anlamına gelen ‘Adra-Mut’ olduğu ifade ediliyor. Ancak Cumhuriyet’ten önce ‘Artemêtan’ olarak bilinen ilçenin ismi, 1925 yılından sonra Edremit olarak değiştirildi. Ardından ‘Sarmansuyu’ ve ‘Gümüşdere’ olarak değiştirilen ilçenin ismi en sonunda yine ‘Edremit’ olarak kararlaştırıldı.
Van’ın en önemli geçim kaynaklarının başında turizm geliyor. Yanı başında bulunan İran’dan Van’a gelen turistler de günlerinin büyük bir bölümünü Edremit’te geçiriyor. İlçenin sahilinde gezerken hemen her yerde İranlı turist kafilelerinin, kendi etnik müzikleri ile dans ettiklerini görmek mümkün. Onlar da tıpkı Vanlılar gibi Van Gölü’ne ‘deniz-derya’ diyor ve denizin maviliği Yaşar Kemal’i büyülediği gibi onları da büyülüyor.