Yapay zekayla karpuz seçtiler: 'Kırmızıyı buldu, tatlı ve suluydu'
Kullanım alanı her geçen gün yaygınlaşan yapay zekaya Kayseri'deki manavlarda karpuz seçtirdiler. Yapay zeka, içi kırmızı ve sulu karpuzları seçti.
DUVAR - Tıptan sanayiye, bilimden sanata, alışverişten bankacılık işlemlerine kadar birçok alanda kullanılan yapay zeka, son zamanlarda insanların gündelik yaşamda karşılaştığı sorunlara da çeşitli çözümler geliştiriyor.
Yaz mevsiminde sıklıkla tüketilen ancak seçerken büyük zorluk yaşanan karpuz alımında da yapay zekadan yardım alınabiliyor.
AA'nın haberine göre yapay zeka yardımıyla iyi karpuzu seçebilmek için öncelikle karpuzların yer aldığı tezgahın fotoğrafını çekip yapay zeka uygulaması ChatGPT'ye yüklemek gerekiyor.
Sonrasında "Fotoğraftaki en iyi karpuz hangisi?", "Sence hangi karpuzu almalıyım" gibi sorular yöneltilen uygulama, öncelikle kaliteli ve lezzetli karpuzun özellikleriyle ilgili bilgi veriyor.
Daha sonra fotoğraftaki karpuzları bu kriterlere göre değerlendiren yapay zeka, karpuzlardan birisini öneriyor.
Kayseri'de bir manavda yapay zeka uygulaması ChatGBT'ye karpuz seçimi yaptırıldı.
Manavdaki tezgahın fotoğrafını çekip daha sonra yapay zeka uygulamasından iyi bir meyve seçmesini isteyen AA muhabirleri, uygulamanın seçtiği karpuzu manava kestirdi. Karpuz sulu, kırmızı renkli ve lezzetli çıktı.
Başka manavlarda da denenen uygulama, çoğunlukla iyi karpuzu seçti.
Yapay zekanın tezgahtan iyi bir karpuz seçtiğini ifade eden Manav Celal Adıgüzel, "Yapay zeka karpuz seçiminde başarılı. Renk olarak başarılı, kırmızı karpuz seçti, tatlı ve suluydu. İyi bir ustanın seçeceği karpuzu yapay zeka buldu. Yapay zekanın karpuz seçiminde başarılı olduğuna inanıyorum. Vatandaşlar yapay zekaya güvenebilir çünkü ben burada şahit oldum. Oldukça başarılıydı." diye konuştu.