Yerde bulduğu 1 sentle başlayan koleksiyon para müzesine dönüştü
Hollanda'nın Rotterdam kentinde 1989'da yerde bulduğu 1 sentle para toplamaya başlayan Esat Kaplan, topladığı binlerce kağıt ve madeni parayla müze kurdu.
DUVAR - Esat Kaplan, 1989'da iş için gittiği Rotterdam kentinde et ve et ürünleri işletmesi açmak için kiraladığı dükkanda temizlik yaparken yerde 1967 yılına ait 1 sent buldu. Kaplan, Antep'te kurduğu müzede 34 yıllık koleksiyonunu sergiliyor.
Bulduğu parayı beğenen Kaplan, bir süre sonra kurduğu dükkanı bırakıp Türkiye'ye dönerek para biriktirmeye başladı. Madeni ve kağıt para koleksiyonculuğuna merak salan Kaplan, 1989'da topladığı paraları sergileme imkanı buldu.
Kaplan, içerisinde çok sayıda eski para bulunan 'Devr-i Alem Para Müzesi'ni 2015'te kurdu.
Öğrenci ve öğretmenlere müzeyi ücretsiz gezme imkanı sunan Kaplan, müzenin ihtiyaçlarını gidermek için ziyaretçilerden gönüllülük esasına göre 15 lira talep ediyor.